Kdy dát lyže do servisu?

1) Nejedou Vám lyže? Lepí se sníh na skluznice?

Zde je důvodem špatný stav skluznice na Vašich lyžích. Základní ochranou je její voskování, při prohřátí skluznice na správnou teplotu se zvýší absorpce vosku. Voskování si sami můžete zkusit žehličkou, ale hrozí riziko, že skluznici přehřejete a tím ji spálíte. Doporučujeme proto tuto péči na odborném ski servisu, který Vám lyži nejen správně navoskuje, ale také vyleští.
Mechanické poškození jako jsou rýhy, škrábance nebo dokonce díry ve skluznici již vyžadují razantnější opravy. Takto poškozená místa je potřeba buď zatavit speciálním materiálem k tomu určeným, případně se celé místo nahradí novou částí skluznice.


2) Lyže neposlouchají na zledovatělých plochách? Nedrží směra ujíždějí?

Zde je pravděpodobně důvodem špatný stav Vašich hran. Lyžování po tvrdých až zamrzlých sjezdovkách i přešlapávání v řadách na vlek postupně tupí hrany. Broušení hran probíhá podle typu lyže a schopností lyžaře několikrát za zimní sezónu, a to v závislosti na intenzitě lyžování, typu sněhu a stavu sjezdovek. Zhoršená schopnost udržet směr lyže je okamžik pro přebroušení hran.
Více poškozené hrany od kamene nebo jiného tvrdého předmětu, případně hrana vytržená z lyže může být pro Vás i ostatní lyžaře nebezpečné, proto vyhledejte služby odborníků ve ski servisu.


3) Lyže postrádají dynamiku, jejich vedení je obtížnější?

Zde je nejspíše důvodem narušená struktura skluznice. Struktura skluznice je pro jízdní vlastnosti Vašich lyží velmi důležitá. Struktura primárně určuje způsob a množství odváděné vody z třecí plochy mezi skluznicí a podložkou a ovlivňuje jak rychlost lyže, tak i její ovladatelnost. Novou strukturu lze vytvořit brusnými kameny, které jsou součástí servisních strojů Wintersteiger.


4) Vypíná Vám vázání příliš často nebo naopak nevypne vůbec?

Pro odborné seřízení bezpečnostního vázání, pro správné nastavení vázání se nevyužívá průměr tibie, ale váha, výška a zdatnost lyžaře. Může se někomu zdát, že to je hračka. Není. Přesvědčí se o tom občas i zkušený lyžař. Správné nastavení vázání zvýší Váš pocit bezpečí a napomůže ochránit Vaše zdraví.


5) Obáváte se o komfort při Vaší dovolené?

Správně připravené sjezdovky, běžky nebo snowboardy Vám zajistí, aby byl pro Vás čas strávený na sněhu opravdovým zážitkem a kompenzací za nemalé náklady spojené se zimní lyžařskou dovolenou.